Śledztwo w sprawie katastrofy w Świebodzicach.

Prokurator Okręgowy w Świdnicy w dniu 9 kwietnia 2017 roku wszczął śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 8 kwietnia 2017 roku  w Świebodzicach przy ul. Krasickiego 28 zdarzenia, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, w postaci eksplozji materiałów łatwopalnych i zawalenia się wielorodzinnego budynku mieszkalnego, w następstwie czego doszło do śmierci sześciu osób  tj. o czyn z art. 163 § 3 k.k. w zw. z art. 163 § 1 pkt 2 i 3 k.k.

Do zdarzenia doszło w dniu 8 kwietnia 2017 roku około godziny 8:50. Na miejsce zdarzenia udał się niezwłocznie Prokurator Rejonowy w Świdnicy, zastępca Prokuratora Rejonowego w Świdnicy, prokurator Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, Naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Świdnicy oraz Zastępca Prokuratora Okręgowego w Świdnicy,  którzy przy udziale funkcjonariuszy Policji  przeprowadzali oględziny zewnętrzne zwłok ujawnionych w trakcie trwania akcji ratowniczej.  

Po zakończonej akcji ratowniczej w dniu 9 kwietnia 2017 roku teren katastrofy budowlanej został przekazany prokuraturze, która z udziałem biegłych w tym między innymi z zakresu budownictwa, rozpoczęła oględziny miejsca zdarzenia. Oględziny będą kontynuowane w dniu 10 kwietnia 2017 roku i w razie potrzeby w dniach następnych.

Z dotychczasowych ustaleń postępowania wynika, że w wyniku zdarzenia śmieć poniosło sześć osób – czworo dorosłych i dwoje dzieci w wieku 8 i 12 lat. Cztery osoby są ranne i przebywają w szpitalach.

W dniach 11 i 12 kwietnia 2017 roku w Zakładzie Medycyny Sądowej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego zostaną przeprowadzone sekcje zwłok ofiar katastrofy, w celu ustalenia przyczyn ich zgonu.

Prokuratura wraz z policją podjęła działania w celu zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej nieruchomości położonej w Świebodzicach przy ul. Krasickiego 28.

Prowadzone śledztwo ma na celu wyjaśniać przyczyny tego zdarzenia.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Świdnicy