• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Areszt dla dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o poświadczanie nieprawdy w dokumentach

Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie na wniosek Prokuratury Rejonowej w Dzierżoniowie tymczasowo aresztował na okres 3 miesięcy dwóch obywateli Ukrainy – 28-letniego Olega M. i 31-letniego Antona T. zajmujących się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu na terytorium Polski.

 Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie zarzuca obu wyżej wskazanym mężczyznom, iż w 2016 roku  prowadząc wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, na terytorium Polski agencję pracy, działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej, poświadczyli nieprawdę w dokumentach przedkładanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Dzierżoniowie w postaci 270 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Republiki Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, podczas gdy faktycznie nie zamierzali tych osób zatrudnić.

Nadto obaj mężczyźni usłyszeli także zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w wydanych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu 23 zezwoleniach na pracę dla obywateli Ukrainy.

W prowadzonym razem z Placówką Straży Granicznej w Kłodzku śledztwie podobne zarzuty usłyszała także 28-letnia Anna S. i 61-letni Artur L.

Z poczynionych dotychczas ustaleń wynika, że obywatele Ukrainy deklarujący przyjazd od Polski lub chcący przedłużyć swój pobyt, płacili podejrzanym kwoty od 100 do 3000 złotych, w zależności od rodzaju dokumentu jaki chcieli otrzymać, a który był niezbędny do legalnego wjazdu i pobytu w Polsce.

Podejrzanym za najcięższy z zarzucanych im czynów grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Świdnicy