• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Akt oskarżenia przeciwko dwóm funkcjonariuszom Policji z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi F. i Martinowi S. - dwóm funkcjonariuszom Policji z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu, zarzucając im przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz nieumyślne spowodowanie śmierci 58-letniego Czesława C. - bezdomnego z Wałbrzycha

Do zdarzenia doszło w dniu 10 marca 2017 roku w Wałbrzychu. Czesław C. przebywał na jednym z podwórek przy ul. Przyjaciół Żołnierza. Z uwagi na panujące tego dnia niesprzyjające warunki atmosferyczne - padający deszcz i niską temperaturę, był on zziębnięty i przemoczony. Zaniepokojony stanem Czesława C. jeden z okolicznych mieszkańców w godzinach popołudniowych zawiadomił Straż Miejską, która to zgłoszenie przekazała Policji.  Na miejsce został wysłany patrol Policji w składzie Paweł F. i Martin S.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze zabrali pokrzywdzonego do radiowozu, nie zgłosili tego faktu oficerowi dyżurnemu i nie odnotowali tego w dokumentacji służbowej. Następnie przewieźli radiowozem Czesława C. w okolice kompleksu leśnego przy ul. Świerkowej, gdzie go zostawili i pojechali wykonywać inne czynności służbowe.

Po około trzech godzinach przyjechali w miejsce gdzie zostawili pokrzywdzonego i stwierdzili, że Czesław C. nie żyje.

            O ujawnieniu zwłok funkcjonariusze powiadomili dyżurnego, a w dokumentacji służbowej podali, że znaleźli zwłoki nieustalonej osoby.

            W wyniku przeprowadzonej sekcji zwłok na ciele Czesława C. nie ujawniono żadnych obrażeń świadczących o stosowaniu wobec niego przemocy, stwierdzono natomiast, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego było wyziębienie organizmu.

            Przesłuchani w charakterze podejrzanych Paweł F. i Martin S. przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia zgodne z utulonym w sprawie stanem faktycznym, nie potrafili jednak racjonalnie wytłumaczyć swojego postępowania.

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec obu wymienionych środki zapobiegawcze w postaci: zawieszania w czynnościach służbowych funkcjonariusza Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego.

Oskarżonym za zarzucany czyn grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawa będzie rozpoznawana przed Sądem Rejonowym w Wałbrzychu.

 

   Rzecznik Prasowy

   Prokuratury Okręgowej w Świdnicy